انحراف بینی

مراقبتهای بعد از جراحی لوزه
مراقبتهای بعد از جراحی لوزه
نوامبر 26, 2017
پولیپ بینی
پولیپ بینی
نوامبر 28, 2017
انحراف بینی

انحراف بینی

انحراف بینی : انحراف و پولیپ بینی با توجه به شیوع خیلی زیاد در بین مردم و به دلیل تأثیر بسیار زیادی که بر نحوه زندگی و سلامت افراد می‌گذارد، بحث بسیار مهمی می باشد. انحراف بینی، هنگامی است که تیغه بینی، دچار خمیدگی یا انحراف شده باشد. تیغه بینی یا سپتوم، دیواره‌ای می باشد که بین دو حفره بینی قرار دارد. شکل و ساختار حفره‌ های بینی می ‌تواند به دلیل سینوزیت مزمن باشد.

تیغه بینی

تیغه بینی، شامل یک اسکلت اصلی می باشد که در ساختار بینی، نقش نگهدارنده را دارد  و به صورت طبیعی، دو حفره بینی را از هم جدا می کند. سطح تیغه بینی در هر دو طرف توسط لایه مخاطی پوشیده شده است.

تیغه بینی در قسمت جلو، از ساختاری محکم اما قابل انعطاف تشکیل شده است که بیشتر آن از غضروف تشکیل شده و بر روی آن پوستی قرار دارد که رگ‌ های خونی بسیاری را در بر دارد. در حالت ایده ‌آل، تیغه بینی وسط قرار دارد و موجب ایجاد شدن دو گذرگاه هم اندازه در فضای خالی بینی می‌شود.

 

انحراف بینی

 

طبق تحقیقات انجام شده، تیغه بینی در ۸۰ درصد افراد در وسط قرار ندارد و به علت قابل ‌مشاهده نبودن، عموما به این عارضه توجهی نمی ‌شود. جراحی انحراف بینی، هنگامی انجام می شود که جابجایی از خط وسط بسیار باشد.

اگر تیغه بینی، بیش‌ از اندازه به خمیدگی، انحراف، کج شدگی دچار شود، شایع‌ ترین نشانه آن که دشواری تنفس از راه بینی است، رخ می دهد. بیماران عموما در یک‌ سمت بینی، ناراحتی بیشتری احساس می‌ کنند و گاهی نشانه ‌ها عملا در طرف مقابل خمیدگی رخ می دهد.

علائم و نشانه‌های انحراف بینی

معروف ترین نشانه انحراف تیغه بینی، گرفتگی بینی می ‌باشد به گونه ای که یک سمت بینی نسبت به سمت دیگر، دچار گرفتگی بیشتر می شود و همچنین فرد هنگام تنفس با مشکل رو به رو می شود.

عوارض انحراف بینی

مواردی که در ذیل ذکر شده است باید به صورت مداوم اتفاق بی افتد تا فرد کاندید مناسب برای جراحی انحراف بینی باشد.

  • خونریزی بینی
  • دردهای صورت
  • سردرد
  • ترشحات مزمن در ناحیه پشت حلق
  • نفس کشیدن با صدای بلند
  • خرناس کشیدن در زمان خواب

انحراف بینی، ممکن است در هنگام خواب در تنفس فرد وقفه ایجاد کند. این عارضه، بسیار جدی است و در اصطلاح پزشکی به آن آپنه خواب می گویند.

شما عزیزان می توانید برای مشاهده ی فیلم عمل انحراف بینی به گالری سایت ما مراجعه کنید.

 

 

دکتر عباس نوروزی

جراح و متخصص گوش ، حلق ، بینی

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *