بزرگ شدن لوزه سوم

لوزه ها دکتر عباس نوروزی
لوزه ها
اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۸
ملاک های موفقیت جراحی بینی دکتر عباس نوروزی
ملاک های موفقیت جراحی بینی
اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۸
بزرگ شدن لوزه سوم دکتر عباس نوروزی

بزرگ شدن لوزه سوم

قصد داریم در این مقاله توضیحاتی در خصوص بزرگ شدن لوزه سوم و روش های درمان آن ارائه نماییم. چهار عضو کوچک در پشت گلو وجود دارد که در مراحل اولیه نوزادی از بدن در برابر عفونت ها دفاع می کند. این بافت ها عبارتند از لوزه های راست و چپ، قاعده زبان و لوزه سوم.

 

بزرگ شدن لوزه سوم دکتر عباس نوروزی

 

لوزه سوم در قسمت بالای لوزه ها و پشت بینی قرار می گیرد. آنها از بدو تولد تا چهار سالگی بزرگتر می شوند و بعد از آن با گذشت زمان کوچکتر شده و در سنین بزرگسالی ناپدید می شوند. بزرگ شدن لوزه سوم، اثر فشاری روی جریان لنفاوی دارد و تخلیه لنفاوی، سینوس ها و بینی را دچار مشکلاتی نموده و موجب بروز التهاب بینی و عفونت های پی در پی سینوس ها می گردد. با انجام رادیولوژی، معاینه بالینی و غیره این عارضه در کودکان تشخیص داده می شود.

از جمله عوارض بلند مدت بزرگ شدن لوزه سوم می توان به مواردی نظیر اختلال در رشد جمجمه و صورت، اختلال در یادگیری و رفتار، افزایش فشار خون ریوی، کورپولمونل و اختلال قلبی – عروقی اشاره نمود. ضمناً عوارض کوتاه مدت بزرگ شدن لوزه سوم ایست تنفسی حین خواب، کاهش تهویه آلوئولی، تنفس با دهان باز، کاهش اکسیژن خون، تیرگی زیر چشم و افزایش دی اکسید کربن خون می باشد.

علائم

بزرگ شدن لوزه سوم موجب تنفس دهانی و تنگ شدن سوراخ‏های پشت بینی خواهد شد. این بارز‏ترین نشانه رشد غیر‏طبیعی لوزه سوم می باشد. تنفس، دشوار و صددار می شود. خرخر کردن در خواب یکی دیگر از علائم این عارضه است. برخی اوقات خرخر کردن کودکان، موجب نگرانی والدین می شود. اگر حتی خرخر هم وجود نداشته باشد، همین مسئله که تنفس از راه دهان صورت می‏ گیرد، غیر طبیعی است. غیر از این موارد از آنجایی که لوزه سوم سوراخ‏های پشت بینی را مسدود می کند، ممکن است از بینی ترشحاتی دیده شود.

یکی دیگر از علائم بارز در این کودکان این است که صدایشان معمولاً تودماغی می ‏شود. تغییرات دیگری نیز در این کودکان شکل می گیرد به گونه ای که در طولانی ‏مدت چهره این کودکان طوری دچار تغییر می شود که در اصطلاح پزشکی به آن‏ها چهره لوزه‏ سومی یا آدنوئید فیس گفته می شود. چهره این کودکان حاکی از مشکلات مزمن آنها است. دهان این کودکان همیشه باز است. لب‏های بالای شان به سمت بالا بر می گردد و باعث دیده شدن دندان‏های جلویی‏شان می‏شود. در برخی موارد زیر چشم ها نیز کبود می شود.

درمان لوزه سوم 

تشخیص دقیق، اساس درمان صحیح می باشد. پس از تشخیص بزرگ شدن لوزه سوم، پزشک در مرحله اول، بزرگی لوزه سوم را طبق شدت علائم و میزان بزرگی درجه‏بندی می کند. چنانچه در کودک علائم به تازگی مشاهده شود و مدت زیادی از آن سپری نشده باشد، پزشک برای رفع این عارضه و پیشگیری از رشد بیشتر لوزه سوم درمان‏های دارویی را تجویز می کند. لازم به ذکر است در کودکانی که علائم بسیار شدید است و دچار مشکلات بسیار حاد تنفسی هستند، چنانچه لوزه سوم هم از لحاظ درجه ‏بندی اندازه بزرگی داشته باشد، درمان‏های جراحی جهت خارج کردن لوزه سوم توصیه می شود.

 

 

دکتر عباس نوروزی

جراح و متخصص گوش ، حلق ، بینی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *