دلایل خروپف

سؤالات متداول درباره عمل بینی دکتر عباس نوروزی
سؤالات متداول درباره عمل بینی
جولای 3, 2019
نکاتی در مورد جراحی بینی گوشتی دکتر عباس نوروزی
نکاتی در مورد جراحی بینی گوشتی
آگوست 24, 2019
دلایل خروپف دکتر عباس نوروزی

دلایل خروپف

دلایل خروپف : در صورتی که شما از آن دسته افرادی هستید که اطرافیان از صدای بلند خروپف های شبانه تان شکایت می کنند و اگر این واقعیت را پذیرفته اید، توصیه می شود این مقاله را مطالعه نمایید.

 

دلایل خروپف دکتر عباس نوروزی

 

خروپف یک صدای خشن و زمخت است که تحت تأثیر سایش جریان هوا با بافت های نرم گلو و ارتعاش این بافت ها در طول تنفس بروز می کند. این مسئله برای برخی افراد به یک مشکل مزمن تبدیل شده است. خروپف در برخی موارد امکان دارد نشانه یک بیماری جدی باشد. ضمناً این مشکل موجب ناراحتی و عذاب شریک زندگی شما می شود.

دلایل خروپف : ممکن است خروپف به دلایل متعددی نظیر سینوس ها، آناتومی دهان، اضافه وزن، آلرژی و … ایجاد شود. در این مقاله، بعضی از دلایل جدی خروپف را بررسی می نماییم که با عمل بینی رفع می شوند.

انحراف بینی

یکی از دلایل خروپف، انحراف تیغه بینی می باشد. در شرایط و وضعیت نرمال، راه هوا در بینی کاملاً باز بوده و هیچ اختلالی در آن وجود ندارد. ولیکن برخی اوقات مواردی نظیر گرفتگی بینی، تورم و بزرگ شدن لوزه ها، بزرگ شدن دیواره ی داخلی بینی در اثر ایجاد حساسیت و آلرژی و تغییر موقعیت یک جزء از بینی و یا اضافه وزن بیش از اندازه باعث تنگ تر شدن راه هوا در بینی می شود، که به نتیجه ی تمامی این عوامل انحراف تیغه بینی می گویند. درون بینی یک بافت از جنس غضروف وجود دارد که راه های راست و چپ بینی را از یکدیگر جدا می سازد. این دیواره ی غضروفی، تیغه بینی نام دارد. در برخی از افراد، این بافت به طرف دیگر انحراف پیدا کرده و موجب انسداد خفیف یا شدید راه هوا در بینی می گردد. انحراف بینی ممکن است بنا بر علل اشاره شده یا در اثر اصابت ضربه بروز کند. ضمن اینکه ممکن است عامل ژنتیک نیز منجر به ایجاد انحراف در تیغه بینی افراد شود. انحراف بینی احتمال بروز خشکی دهان، خروپف و آپنه خواب را بیشتر می کند. از جمله علائم انحراف بینی می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

  • آپنه خواب
  • عفونت های سینوسی مکرر
  • گرفتگی یک یا هر دو حفره یا سوراخ بینی
  • خروپف

پولیپ بینی

پولیپی بینی از جمله دلایل خروپف می باشد. پولیپ بینی یک غده یا توده ی بدون درد، نرم و غیر سرطانی است که در پوشش مسیرهای بینی یا سینوسها قرار می گیرد. پولیپ ها مثل قطرات اشک یا خوشه ی انگور آویزان می شوند. امکان دارد آنها به علت التهاب مزمن در اثر الرژی، عفونت های دوره ای، آسم، حساسیت به مواد مخدر یا اختلالات ایمنی خاص ایجاد شوند. ممکن است پولیپ های کوچک با هیچ علائمی همراه نباشند، ولیکن توده های بزرگ تر یا گروهی از پولیپ ها با همدیگرمی توانند مسیر های بینی را دچار انسداد کنند و یا باعث ایجاد مشکلات تنفسی، عفونت های پی در پی و از دست دادن حس بویایی شوند. پولیپ ها، زائده هایی غیر قابل لمس و نرم می باشند به همین علت در صورتی که کوچک باشند شما متوجه آن ها نمی شوید. تنها پولیپ های بسیار زیاد یا بزرگ امکان دارد مسیر بینی شما را دچار انسداد کند.

درمان خروپف

جهت رفع خروپف های کوتاه مدت و خفیف کافیست با رعایت موارد ذیل سبک زندگی خود را تغییر دهید.

  • نخوابیدن بر پشت
  • کاهش وزن
  • پرهیز از مصرف سیگار و نوشیدن الکل و نوشیدنی های الکلی
  • خواب کافی

رفع خروپف با عمل جراحی

مؤثرترین شیوه درمان خروپف های بسیار شدید و خروپف هایی که ناشی از اختلال دائمی در جریان هوا باشند، عمل جراحی می باشد. بر اساس علت اختلال ایجاد شده، چند نوع عمل جراحی برای رفع خروپف وجود دارد:

عمل پولیپ بینی: در صورتی که اندازه پولیپ با مصرف داروهای تجویزی کوچک نشود، عمل جراحی اندوسکوپیک پولیپ بینی یکی از روش های مورد استفاده برای رفع پولیپ بینی می باشد. در عمل اندوسکوپی، پزشک جراح یک لوله ی کوچک را که ذره بین و یک دوربین کوچک دارد (اندوسکوپ) به سوراخ های بینی وارد می کند و به سمت حفره های سینوس هدایت می نماید. به منظور از بین بردن پولیپ بینی جراح از یک ابزار جهت تراشیدن پولیپ استفاده می کند. عمل جراحی اندوسکوپی اغلب به عنوان یک عمل سرپایی صورت می گیرد.

سپتوپلاستی:  سپتوپلاستی نوعی از عمل بینی می باشد که برای رفع انحراف تیغه بینی یا سپتوم صورت می گیرد. در طی این عمل جراحی، تیغه وسط بینی صاف و دو مجرای راست و چپ بینی متقارن و هم تراز می شوند.

خروپف های دائمی و بلند را نباید نادیده گرفت. با رجوع به متخصص گوش حلق بینی می توانید از دلایل خروپف های خود آگاهی یافته و روش درمان آن را پیدا کنید. پزشک یا از طریق دارو و یا عمل جراحی می تواند خروپف های شما را رفع نماید. از عبارت رفع خروپف با عمل بینی به هیچ عنوان نهراسید؛ چرا که این نوع جراحی ها اغلب بی خطر بوده و دوره نقاهت پس از آنها کوتاه است.

 

 

دکتر عباس نوروزی

جراح و متخصص گوش ، حلق ، بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *