رژیم غذایی بعد از عمل سینوس

بهترین مدل بینی
بهترین مدل بینی
نوامبر 23, 2017
مراقبتهای بعد از جراحی لوزه
مراقبتهای بعد از جراحی لوزه
نوامبر 26, 2017
رژیم غذایی بعد از عمل سینوس

رژیم غذایی بعد از عمل سینوس

سینوزیت التهاب یا ورم استر سینوس می باشد که معمولا از هوا پر هستند، هنگامی که این حفره ها یا به عبارت دیگر سینوس ها از جرم مسدود شوند باکتری ها و ویروس ها در این محل رشد می کنند و موجب عفونت می شوند. مشکلاتی موجب ایجاد سینوزیت می شوند که عبارت اند از: سرماخوردگی، رینیت آلرژیک، پولیپ بینی، انحراف تیغه بینی. این مشکل را هم می توان با دارو برطرف کرد هم جراحی. در برخی افراد راه دارو جواب نمی دهد و لازم به جراحی دارند، این افراد پس از جراحی مراقبت هایی را باید رعایت کنند که یکی از این مراقبت ها رژیم غذایی بعد از عمل سینوس است که در این مقاله به آن می پردازیم.

 

رژیم غذایی بعد از عمل سینوس

 

رژیم غذایی بعد از عمل سینوس

  • معمولا در روز های اول بعد از جراحی بیمار کم اشتها می شود و میلی به غذا ندارد این امر به دلیل اثرات داروی بی هوشی و ضعف بدنی می باشد، به همین دلیل مواد غذایی علاوه بر این که باید مغذی و مفید باشند باید به شکل مایع باشند تا فرد نیازی به جویدن نداشته باشد.
  • مصرف پوره میوه ها و آبمیوه تازه و طبیعی تا حد بسیاری قوای از دست رفته را به بدن بر می گرداند، همچنین حال عمومی بیمار را نیز بهبود می بخشد.
  • ویتامین ها و فیبری که در ساختار میوه ها و سبزیجات تازه وجود دارد سرعت ترمیم جراحات را بیشتر می کند، همچنین از بیشتر شدن التهابات و ورم ها و کبودی ها کم می کند.
  • جهت برطرف کردن آثار تغییر رنگ پوست و خون مردگی در زیر بافت های پوست صورت، مصرف آبمیوه های تازه و دست ساز بسیار اثر بخش و موثر می باشد.
  • در روزهای اول پس از عمل بینی ، غذا های نرم و مقوی مصرف کنید تا نیازی به جویدن نداشته باشید. تا 15 روز الی 1 ماه بعد از جراحی از مصرف غذاهایی که نیاز به گاز زدن شدید دارند پرهیز کنید غذاهایی مانند ساندویچ بزرگ و سیب سفت و … .

نکات مهم

  • علاوه بر رژیم غذایی صحیح و اصولی ، مصرف داروهایی که پزشک برای تان تجویز کرده است لازم و ضروری می باشد .
  • مصرف مایعات در روند بهبودی به شما کمک بسیاری می کند.
  • بهتر است برای خوردن مایعات در روزهای اول از نی استفاده کنید .

شما عزیزان می توانید برای مطالعه ی مراقبت بعد از عمل سینوزیت و مراقبت بعد از عمل پولیپ بینی با ما همراه باشید.

همچنین می توانید برای مشاهده ی فیلم عمل سینوس به گالری سایت ما مراجعه کنید.

 

 

دکتر عباس نوروزی

جراح و متخصص گوش ، حلق ، بینی

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *