لوزه ها

تزریق بوتاکس پیشانی دکتر عباس نوروزی
تزریق بوتاکس پیشانی
اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۸
بزرگ شدن لوزه سوم دکتر عباس نوروزی
بزرگ شدن لوزه سوم
اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۸
لوزه ها دکتر عباس نوروزی

لوزه ها

در این مقاله توضیحاتی در خصوص لوزه ها و نحوه عملکرد آنها ارائه شده است. گلو مانند چهار راهی می باشد که پشت بینی و دهان را به حنجره و مری متصل می کند. لوزه‌ ها در قسمت بالای گلو قرار گرفته اند و به دفاع در برابر حمله عفونت ها کمک می‌کنند.

 

لوزه ها دکتر عباس نوروزی

 

التهاب و تورم لوزه‌ ها (تانسیلیت) در دوره کودکی بسیار شایع‌ است؛ چرا که لوزه‌های کودکان بزرگتر می‌باشد. با افزایش سن لوزه ها به تدریج کوچکتر می شوند. ترتیب قرارگیری لوزه‌ ها در افراد از بالا به پایین عبارتند از:

  1. آدنوئیدها که به آنها لوزه‌های حلقی نیز گفته می شود و در سقف حلق قرار می گیرند. (گاهاً آن را لوزه سوم می نامند.)
  2. لوزه‌های لوله‌ای که در سقف حلق قرار می گیرند.
  3. لوزه‌‌های کامی که زمان معاینه از دهان قابل مشاهده هستند و در دو سمت بخش دهانی حلق بین دو قوس بافتی قرار می گیرند.
  4. لوزه‌های زبانی که در پشت شیار انتهایی زبان واقع اند.

به مجموعه این بافت‌های لنفاوی، حلقه لوزه‌ای والدیر گفته می شود .لوزه‌ ها در نزدیک سن بلوغ به بزرگترین اندازه خود می‌رسند و پس از ان به مرور زمان تحلیل می‌روند. لوزه‌ ها در سنین کودکی بزرگترین اندازه را نسبت به قطر گلو دارند. امکان دارد لوزه‌ها بزرگ و ملتهب شوند در اینصورت شاید لازم باشد آن را با عمل جراحی خارج نمود. در صورتی لازم است لوزه ها برداشته شوند که باعث انسداد راه هوایی شده باشند یا عمل بلعیدن را دشوار کرده باشند.

بزرگی یک طرفه لوزه در سنین بالاتر امکان دارد نشان دهنده عفونت ویروسی لوزه و تومورهایی مثل لنفوم یا کارسینوم سلول فلسی باشد. بعضی از متخصصان گوش و حلق و بینی در صورتی که التهاب‌های عود کننده و پی در پی لوزه روی می‌دهد یا زمانی که بزرگی لوزه‌ها موجب انسداد راه‌های هوایی می شود و یا در مواردی که اندازه لوزه به شکل یک طرفه افزایش می یابد، برداشتن آن را توصیه می نمایند.

ممکن است بزرگ شدن لوزه‌ ها در حرف زدن افراد تأثیراتی داشته باشد و موجب گردد صدا تودماغی شود. ضمناً سنگ‌های لوزه موادی هستند که روی لوزه تجمع می یابند. اندازه سنگ لوزه امکان دارد به حد یک دانه پاپ‌ کورن باشد و رنگ آن کرمی و سفید است. ماده اصلی آن، کلاژن است. همچنین بوی نامطبوع و بسیار ناخوشایندی دارد.

لوزه‌ها چه عملی انجام می دهند؟

لوزه ‌‌ها و آدنوئیدها عمدتاً از بافت لنفوئیدی ایجاد شده‌اند، که در سرتاسر دستگاه گوارش و در پایه زبان نیز وجود دارند. بافت لنفوئیدی از لنفوسیت‌ها تشکیل می شود، سلول‌هایی که به طور عمده در تولید پادتن یا آنتی‌بادی در برابر عوامل مهاجم به بدن نقش بسزایی ایفا می کنند.

بدین سبب که ما معمولاً تولید پادتن را مفید می دانیم، بررسی‌های بسیاری در خصوص اهمیت لوزه‌ ها صورت گرفته است. با این وجود اینگونه به نظر می آید زمانی که لوزه‌ ها برداشته می شوند، هیچ اثر سوئی روی سلامت افراد و دستگاه ایمنی مشاهده نشده است.

 

 

دکتر عباس نوروزی

جراح و متخصص گوش ، حلق ، بینی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *