مراحل جراحی راينوپلاستی

نکاتی در مورد جراحی بینی گوشتی دکتر عباس نوروزی
نکاتی در مورد جراحی بینی گوشتی
آگوست 24, 2019
اصلاح عملکرد بینی دکتر عباس نوروزی
اصلاح عملکرد بینی
اکتبر 20, 2019
مراحل جراحی راينوپلاستی دکتر عباس نوروزی

مراحل جراحی راينوپلاستی

مراحل جراحی راينوپلاستی : در این مقاله به بحث پیرامون مراحل جراحی راينوپلاستی پرداخته می شود. راينوپلاستی‌، جراحی ساختمان‌ خارجی‌ بينی جهت برطرف نمودن مشکلات و نواقص‌ زیبایی يا عملکردی اكتسابی‌ و مادرزادی بينی‌ می باشد.

مراحل جراحی راينوپلاستی دکتر عباس نوروزی

 

ابتدا جراح از بیمار در خصوص نواقص سینوس های اطراف بینی، گرفتگی دو طرفه‌ يا یک طرفه‌ بينی، اصابت ضربه به بینی و يا سابقه‌ جراحی ‌پيشين‌ روی بينی پرسش هایی مطرح می کند. نظرات فرد در رابطه با ظاهر بينی‌ خود ارزيابی می شود. پزشک ساختمان‌ خارجی و ساختمان‌ داخلی بينی را معاینه می کند. تناسب‌ بينی‌ از نمای‌ نیمرخ‌ با سایر قسمت های صورت‌ مورد بررسی قرار می گیرد. یک سوم بالایی بینی استخوانی و دو سوم پایینی آن غضروفی‌ است. همچنین در نمای‌ نيم ‌رخ،‌ افتادگی‌ نوک‌ بينی و برآمدگی‌ پشت ‌بينی‌ بررسی می شود.

در کل، عمل زیبایی بینی، دسترسی‌ به‌ اسكلت غضروفی و ‌استخوانی‌ به وسیله برش‌ خارج یا داخل بينی، بر اساس‌ موقعيت‌ ناهنجاری‌ می باشد. از این طریق می توان قوزهای غضروفی‌ و ‌استخوانی‌ را اصلاح کرد و شکل و اندازه نوک ‌بينی را تغيير داد. مشکلات مختلف بينی‌ را میتوان با کاهش ‌بافت‌، رفع نمود و با افزودن‌ بافت ‌ها استتار كرد. به منظور ‌دستيابی‌ به‌ اين‌ مهم لازم است از بافت‌هايی خود بیمار‌ مانند غضروف‌ تيغه بینی‌ استفاده شود، بدین جهت که استفاده از مواد مصنوعی ‌در بينی، با عوارض‌ بسیاری همراه‌ است‌. بعد از برش‌ های گوناگون و دسترسی به‌ اسكلت‌ استخوانی‌ و غضروفی بينی، اعمال متنوعی روی ساختمان های درون بینی انجام می شود که بر اساس نوع بینی متفاوت می باشد.

ممكن‌ است‌ موارد ذیل بخشی از‌ مراحل جراحی راينوپلاستی را تشکیل دهند:

  • برداشتن‌ قوز غضروفی و استخوانی‌
  • رفع نواقص و انحراف‌ تيغه‌ بينی‌ (سپتوپلاستی)
  • شکستن و بریدن استخوانهای بینی به منظور باريک‌ كردن‌ بخش میانی و فوقانی بينی
  • ترميم‌ نوک‌ بينی‌ مثل بالا بردن یا باريک‌ كردن‌
  • افزودن‌ پيوندهای غضروفی‌ و استخوانی‌ در صورت ضعف‌ حمايتی‌ اسكلت‌ بينی‌ يا دفورميتی هايی‌ نظیر بينی ‌زينی‌ شكل
  • دوختن پوست و گچ گیری

بیشتر بخوانید: پولیپ بینی چیست و چگونه درمان می شود؟

آیا روی بینی که دارای نواقص تنفسی از راه بینی می باشد، می توان جراحی پلاستیک بینی انجام داد؟

اگر قبل از عمل، در حین عمل و بعد از عمل، همه شرایط لازم برای حفظ سلامت بینی از لحاظ تنفسی مورد توجه قرار گیرد، میتوان حتی در این وضعیت نیز اقدام به جراحی بینی نمود. باید گفت در این وضعیت جراح در عمل با مشکلات بسیاری مواجه خواهد شد که با مهارت و تسلط خود روی مشکلات داخل بینی باید بتواند بر آنها غلبه کند.

نکات پیش از عمل جراحی بینی

  • آسپرين و داروهای مشابه آن نظیر بروفن حداقل دو هفته قبل از جراحی نبايد استفاده شوند چرا که میزان خونريزی را افزايش می دهند.
  • در صورت ایجاد سرما خوردگی ويروسی می بایست جراحی به مدت چند هفته به تأخیر افتد.

 

 

 

دکتر عباس نوروزی

جراح و متخصص گوش ، حلق ، بینی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *