ناهنجاری مادرزادی گوش

برداشتن لوزه سوم
برداشتن لوزه سوم
فوریه 12, 2018
بوتاکس و تاثیرات آن
بوتاکس و تاثیرات آن
فوریه 15, 2018
ناهنجاری مادرزادی گوش

ناهنجاری مادرزادی گوش

همانطور که شما عزیزان نیز مطلع هستید گوش از سه بخش اصلی ساخته خارجی، میانی داخلی تشکیل شده است. هرکدام از این بخش ها می توانند توسط مشکلات ژنتیکی، مادرزادی، مصرف دارو و … دچار تغییر و ناهنجاری شوند. در این مقاله قصد داریم درباره ناهنجاری مادرزادی گوش برای شما عزیزان صحبت کنیم.

 

ناهنجاری مادرزادی گوش

 

دیسپلازی به معنای ناهنجاری در رشد ساختارهای آناتومیکی می باشد که می تواند وسعت بسیاری از درگیری های گوش را پوشش دهد. ناهنجاری های گوش خارجی و میانی امکان دارد به صورت تنها یا با یکدیگر یا حتی می توانند در ترکیب با ناهنجاری های ساختاری گوش داخلی نیز دیده شوند.

ناهنجاری های گوش خارجی

اغلب ناهنجاری های مادرزادی گوش خارجی به آترزی و میکروتیا مربوط می باشد که اکثرا با هم رخ می دهند. میکروتیا به معنای لاله گوش کوچکی است که به صورت ناهنجار وجود دارد و به چندین قسمت تقسیم بندی می شود که نوع اول آن، دارای قسمت های قابل شناسایی می باشد اما اندازه کوچکی دارد، نوع دوم آن، به لاله ای گفته می شود که شکل ناقصی دارد و به یک منحنی یا برامدگی صاف شباهت دارد، نوع سوم آن، به حالتی گفته می شود که بافت باقی مانده هیچ شباهتی به لاله گوش ندارد.

اختلالات و ناهنجاری های گوش میانی

  • اختلال در فضای گوش میانی
  • فقدان پرده گوش
  • شکل گیری ناقص استخوانچه های گوش میانی
  • ناهنجاری در عصب صورتی
  • فقدان استخوانچه های گوش میانی

در کل ناهنجاری های گوش خارجی و میانی موجب کم شنوایی انتقالی می گردد اما گوش داخلی تحت تاثیر قرار نمی گیرد.

ناهنجاری های گوش داخلی

ناهنجاری های مادرزادی گوش داخلی محدوده وسیعی از اختلالات را شامل می شود. بدترین نمونه این اختلالات، فقدان کامل ساختارهای گوش داخلی می باشد. ممکن است در آپلازی ، گوش خارجی و میانی سالم باشد.

دیسپلازی موندینی نوع دیگری از اختلالات کوش داخلی می باشد، در این شرایط، درگیری مجرای غشایی و استخوانی در گوش داخلی مشاهده می شود. بیشترین ناهنجاری که ممکن است در گوش داخلی دیده می شود این است که حلزون و ساکول دچار مشکل شود.

جراحی میکروتیا ، ناهنجاری مادرزادی لاله گوش ، جراحی آترزی گوش مواردی هستند که قصد داریم در مقالات بعدی درباره آن صحبت کنیم، پس در صورت تمایل با ما همراه باشید.

 

 

 

دکتر عباس نوروزی

جراح و متخصص گوش ، حلق ، بینی

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *