گرفتگی بینی

مراقبتهای بعد از عمل رینوپلاستی
مراقبتهای بعد از عمل رینوپلاستی
بهمن ۱, ۱۳۹۶
رینوپلاستی چیست
رینوپلاستی چیست
بهمن ۴, ۱۳۹۶
گرفتگی بینی

گرفتگی بینی

گرفتگی بینی دلایل بسیار دارد که در این مقاله سعی داریم درباره این دلایل برای شما عزیزان صحبت کنیم.

 

گرفتگی بینی

 

انحراف تیغه بینی

تیغه میانی که دو حفره را از هم متمایز می کند در قسمت جلو غضروفی و در بالا و عقب استخوانی می باشد. کج بودن تیغه میانی بینی امکان دارد با تغییر شکل یا انحراف ظاهری بینی بیمار همراه باشد. این گرفتگی یا انحراف تیغه بینی اغلب طی ایجاد ضربه به وجود می آید.

رینیت آلرژیک

از علل بسیار شایع گرفتگی بینی ، رینیت آلرژیک می باشد که با عطسه، آبریزش، خارش بینی، ته حلق و چشم همراه می باشد. آلرژی می تواند موجب تورم شاخک های بینی گردد. این آلرژی امکان دارد فصلی یا دایمی باشد.

رینیت غیرآلرژیک

علایم رینیت غیرآلرژیک به رینیت آلرژیک شباهت دارد و اغلب به علت مواد آلوده کننده و محرکی که در محیط وجود دارند به وجود می آید.

سینوزیت

سینوزیت امکان دارد به شکل حاد یا مزمن موجب ایجاد علایم شود. غیر از گرفتگی، علایم دیگری مانند ترشح ته حلق، کاهش بویایی، درد صورت، سردرد، سرفه، بوی بد دهان و در برخی مواقع پولیپ مشاهده می شود.

پولیپ بینی

اغلب بیماران تصور می کنند پولیپ بینی همان گرفتگی بینی می باشد در صورتی که این دو از هم متمایز هستند. پولیپ از التهاب مزمن مخاط بینی و سینوس بخصوص سینوزیت به وجود می آید و امکان دارد یک یا دو طرفه باشد.

تنگی دریچه بینی

بینی دارای دریچه های خارجی و داخلی می باشد که جریان هوای داخل بینی توسط آن ها تنظیم می شود. زمانی که با یک انگشت پوست کناره بیرونی بینی را به سمت خارج می کشید، به علت بازتر شدن دریچه، تنفس بهتری را احساس می کنید.

بزرگی آدنویید یا لوزه سوم

یکی از مهمترین دلایل گرفتگی بینی در کودکان، بزرگی آدنویید یا لوزه سوم می باشد که با تنفس دهانی و خرخر در بچه ها همره می باشد.

تورم شاخکهای بینی

وظیفه شاخک ها گرم و مرطوب نگه داشتن هوای تنفسی می باشد. این شاخک ها امکان دارد به دلایل مختلف مانند آلرژی متورم شده و راه تنفسی بینی را مسدود کنند.

آبسه و هماتوم تیغه بینی

درصورت وارد شدن ضربه به بینی، به طور ناگهانی گرفتگی بینی با درد همراه می شود. این ضایعه نیاز به  درمان اورژانس دارد. در غیر این صورت خطر از بین رفتن تیغه بینی و حتی عفونت پرده مغز یا مننژیت وجود دارد.

 

 

دکتر عباس نوروزی

جراح و متخصص گوش ، حلق ، بینی

 

 

دیدگاه ها بسته شده است

Call Now Button